Logo

Supreme Grand Chapter OES


Supreme Grand Chapter OES Officers


2010-2012 OFFICERS

SUPREME GRAND MATRON…………………..…………….............................……………UlA M. YEARGIN (CA)

MOST EMINET SUPREME GRAND PATRON……………..........................……ILL. WESLEY L. TODD, 33° (CA)

SUPREME ASSOCIATE GRAND MATRON……………………………............................PAMELA D. JONES (MI)                                                                                                                                     *SUPREME YOUTH DIRECTRESS

SUPREME ASSOCIATE GRAND PATRON……………...........................….ILL. BERTRAM S. KNIGHT, 33° (NY)

SUPREME ASSOCIATE GRAND PATRON…………...........................…………….R.W.  DE WAYNE  GRIER (IL)

SUPREME 2ND ASSOCIATE GRAND MATRON………...............................……………HILDA G. SPENCER (IL)
                                                                                                  CHAIRPERSON BEREAVEMENT/SICK & DISTRESS

SUPREME GRAND TREASURER…………………………………..........................………… …ADLINE LOVE (IL)
                                                                                     
SUPREME GRAND FINANCIAL SECRETARY………..........................…………………HENRIETTA DAVIS (NY)
                                                                                      
SUPREME GRAND RECORDING SECRETARY…………..........................………...ANNA L. HALL-WAFER (CA)
                                                                                     
SUPREME GRAND CONDUCTRESS……………………..........................………….. ......NAOMI FRANKLIN (AR)
                                                                                                                  
SUPREME ASSOCIATE GRAND CONDUCTRESS………..............................………..RENITA R. MCNEESE (TX)
SUPREME GRAND TRUSTEE CHAIRPERSON (3 TERMS)…………........................…BARBARA J. GRAY (MI)
                                                                            
SUPREME GRAND TRUSTEE NEAR TREASURER (2 TERMS)……..........................…GENEVA PARRISH (CA)
SUPREME GRAND TRUSTEE NEAR SECRETARY (1 TERM)……..........................…….WYNGIA FELDER (NJ)
SUPREME GRAND BOARD of DIRECTORS - CHAIRPERSON….........................…...CHRISTINE WYNNE (AR)
SUPREME GRAND BOARD of DIRECTORS – MEMBER……........................……..ELLEN E. CONNELY II (MI)
SUPREME GRAND BOARD of DIRECTORS – MEMBER……........................….……… JOANN GLASPER  (CA)
SUPREME GRAND BOARD of DIRECTORS – MEMBER…..........................…….……….PAMELA WYATT (TX)
SUPREME GRAND CHRISTIAN FLAG BEARER………….........................…………MARQUETTE D. SIMS (MI)
SUPREME GRAND U. S. FLAG BEARER…………………….............................…………CLEARESE YOUNG (CA)
SUPREME GRAND O.E.S. FLAG BEARER……………..........................…......…………HELEN THOMPSON (NY)
SUPREME GRAND MARSHAL in the EAST……………………………...........................…….JOSETTE DOBY (IL)
SUPREME GRAND MARSHAL in the WEST……………………. …...........................……..CORENIA  MACK (IL)
SUPREME GRAND WARDER…………………………………............................…………. RECEOLA BANKS (CA)
SUPREME GRAND SENTINEL………………...........…..............................ILL. HENDERSON YEARGIN, 33° (CA)
SUPREME GRAND ADAH………………………………………............................………….BEULAH HUGLEY (IN)
SUPREME GRAND RUTH………………………………................................………………. JANICE TURNER (OH)
SUPREME GRAND ESTHER…………………............................………………………… FRANCES VICKERS (MI)
SUPREME GRAND MARTHA………………….............................…………………………SYLVIA T. TALLEY (TN)
SUPREME GRAND ELECTA…………………...........................……………………………..JESSIE MICHAEL (TN)
SUPREME GRAND CHAPLAIN……………........................……………………….ETHELENE MCCARRELL (AR)
SUPREME GRAND LECTURER………………………….…......................………………...IRENE J. ELLIOTT (TN)
SUPREME ASSISTANT YOUTH DIRECTRESS…………........................………………..DEBORAH WATERS (IL)
SUPREME YOUTH RECORDING SECRETARY………........................……………JACQUELYNE BABTIST (NC)